Kaip teisingai padengti stalą?

Nesvarbu, ar organizuojate oficialią, šventinę vakarienę, ar įprastus šeimos pietus, stalo serviravimas yra labai svarbus aspektas. Jis stalui ne tik suteikia papildomos estetikos, bet ir užtikrina, jog viskas, ko svečiams gali prireikti, bus po ranka, lengvai pasiekiama. Jei nežinote, kaip teisingai reikėtų padengti stalą, ne bėda! Būtent šiame straipsnyje aptarsime, kokios yra pagrindinės stalo serviravimo taisyklės, kurių reikėtų laikytis kasdien arba oficialiomis progomis. 

Kasdienis stalo serviravimas – paprasta ir gražu

Kasdienei vakarienei ar pietums užtenka paprasto, bet tvarkingo stalo padengimo. Rekomenduojama tam naudoti staltiesę arba padėkliukus, kurie apsaugos stalą nuo subraižymo arba maisto, gėrimų išsiliejimo, o taip pat ir suteiks papildomos estetikos bei apibrėš kiekvieno svečio erdvę. Jei rinksitės padėkliukus, jų turėtų būti tiek, kiek bus valgytojų. Tuomet ant kiekvieno iš jų arba tose vietose, kur sėdės kiekvienas svečias, padėkite po lėkštę. 

Atlikus visa tai, eilė įrankiams. Šakutę laikykite kairėje lėkštės pusėje, o peilį – dešinėje. Jis turėtų būti nukreiptas ašmenimis į lėkštę. Jei bus valgoma ir sriuba, šaukštas turėtų rasti savo vietą šalia peilio. Taip pat nepamirškite aprūpinti kiekvieną svečią ir servetėle. Priklausomai nuo turimų norų, servetėle gali būti dedama lėkštės viduryje arba po šakute. Jei norite prabangesnio ir gražesnio bendro vaizdo, naudokite medžiagines servetėles

Stalo serviravimas oficialiomis progomis – ką žinoti?

Nesvarbu, ar planuojate tam tikrą šventę ar oficialią vakarienę, turėkite omenyje, jog toks stalo serviravimas reikalauja daugiau pastangų ir žinių. Reikėtų prisiminti, jog formaliam stalo serviravimui staltiesė yra būtinas elementas. Nors ji gali būti pačių įvairiausių spalvų, turėkite omenyje, jog balta staltiesė – nesenstanti klasika, kaskart leidžianti sukurti prabangos įspūdį. Taip pat tokiam stalo dekoravimui yra naudojamos ir polėkštės, kurios nėra skirtos tiesioginiam kontaktui su maistu. Būtent ant jų yra dedamos įprastos lėkštės – užkandžiams, pagrindiniam patiekalui ir desertui. 

Kas liečia įrankius, taip pat yra keletas taisyklių, kurių reikėtų laikytis. Kairėje lėkštės pusėje turėtų būti išdėliotos šakutės. Priklausomai nuo patiekiamų valgių, jos gali būti net trys: pagrindiniam patiekalui, užkandžiams ir žuviai. Dar viena šakutė, skirta desertams, yra dedama tiesiai virš lėkštės, horizontaliai. Šalia jos gali būti ir šaukštelis desertui. Dešinė pusė – vieta peiliams ir sriubos šaukštui. Arčiau lėkštės turėtų būti pagrindinio patiekalo peilis, o šalia jo peilis užkandžiams. Tolimiausias įrankis šioje lėkštės pusėje - šaukštas sriubai. 

Oficialiam stalo serviravimui reikėtų naudoti tik medžiagines servetėles, kadangi jos yra kur kas elegantiškesnis pasirinkimas. Jas galite perlenkti pusiau ir padėti polėkštės viduryje arba net panaudoti specialius servetėlių žiedus, jei norite dar gražesnio galutinio vaizdo. Galų gale, stiklinės ir taurės turėtų būti serviruojamos virš peilių. Dažniausiai ant stalo galima rasti vieną stiklinę vandeniui ir dvi taures vynui: raudonam vynui naudojama didesnė taurė, o baltam – mažesnė. 

Papildomi dekoro elementai šventiškumui sukurti

Serviruodami stalą, nepamirškite panaudoti ir papildomų dekoro elementų, suteiksiančių daugiau jaukumo ir estetikos. Tam galite naudoti žvakides ir žvakes, įvairias vazas bei skintų gėlių puokštes, servetėlių žiedus. Žinoma, nereikėtų persistengti, kadangi per daug elementų ant stalo gali trukdyti ir apsunkinti valgymo patirtį. Norėdami vakarienei suteikti dar daugiau oficialumo, galite įtraukti ir vardų korteles vietoms suskirstyti. Jos itin pasitarnauja tuo atveju, jei svečių skaičius – didelis. Kortelės padės žmonėms lengviau orientuotis erdvėje ir leis išvengti chaoso. 

Taigi, tikimės, jog dabar stalo serviravimas nebeatrodys gąsdinanti ir sudėtinga užduotis. Vadovaudamiesi šiais patarimais, nesunkiai sukursite galutinį vaizdą, kuris džiugins tiek jūsų, tiek svečių akis.