Tiek nuosavo namo, tiek restorano, baro ar net viešbučio terasoje norisi komforto. Tam, kad jį pavyktų užtikrinti, Lietuvoje nepavyktų išsiversti be šildytuvo. Ne tik žiemą ar vėlyvą rudenį, bet ir šiltesniu metų laiku, vakare, šildytuvas tikrai pridės jaukumo. Tačiau pirkėjai, kurie įžvelgia tokio įrenginio naudą, dažnai susiduria su dilema – ką geriau pirkti, dujinį ar infraraudonųjų spindulių (IR) šildytuvą?
Šių šildytuvų veikimo principai
Nors abu šie įrenginiai vadinasi šildytuvais, tačiau jų veikimo principai – labai skirtingi.
Infraraudonųjų spindulių arba IR – elektrinis šildytuvas veikia labai efektyviai, tačiau šildo ne orą, o paviršius. Tai reiškia, kad nors įjungus šildytuvą, oro temperatūra išliks panaši, žmonės jausis komfortiškai, o paviršiai bei daiktai taip pat bus malonios temperatūros. Be to, jiems nereikia jokių dujų (kuro). Šildytuvas veikia įjungtas į elektros lizdą, tad tai tikrai yra labai patogu.
Na, o dujinis šildytuvas veikia degindamas kurą. Liepsna šildo aplinkos orą ir tik tada, nuo sušilusio oro, šyla ir paviršiai, daiktai bei kūnas. Didelis privalumas, kad jie gali būti naudojami po atviru dangumi, net lyjant lietui, o taip pat nereikalingas ir elektros įvadas. Modernūs „Heatum“ šildytuvai sudegina iki 100 % dujų bei turi sertifikatus dėl saugumo.
Kas geriau – dujiniai ar elektriniai šildytuvai?
Pasirinkimas priklausys nuo jūsų situacijos bei labai įvairių faktorių. Jums svarbu atsižvelgti ne tik į biudžetą, bet ir šildomos aplinkos dydį, tipą, atvirumą bei aplinkos poveikį.
Dujiniai šildytuvai yra mobilūs, nepriklausomi nuo elektros tinklo bei nebijo žvarbesnių oro sąlygų, tad idealiai tinka didesnėms lauko erdvėms. Jie paprastai yra ir galingesni bei gali greitai apšildyti didesnį plotą per orą, tačiau šilumą žmogus pajaus ne taip greit, kaip iš IR šildytuvo.
Kita vertus, elektriniai šildytuvai, ypač infraraudonųjų spindulių modeliai, yra efektyvesni energijos požiūriu ir draugiškesni aplinkai. Tarp šių dviejų tipų, elektriniai infraraudonųjų spindulių šildytuvai gali būti įvairesnės konfigūracijos (pakabinami, pastatomi ir kiti). Jiems reikia mažiau priežiūros ir jie saugesni uždarose patalpose, nes neišskiria šalutinių degimo produktų. Tačiau toks variantas netinkamas atvirose erdvėse.
Kada rinktis dujinį šildytuvą?
Dujinį šildytuvą rinktis verta tada, kai turite didelę terasą ar erdvę lauke ir yra poreikis ją efektyviai apšildyti.
Dujiniai šildytuvai idealiai tinka net visiškai atviroms erdvėms, kur nėra elektros lizdų arba gali kilti poreikis keisti išdėstymą (renginių erdvės, restoranai, sezoniškai atsidarančios įstaigos).
Galinga dujinio šildytuvo liepsna sukurs jaukią atmosferą bei reikalingą šilumą, kad kone ištisus metus lauke sėdintiems svečiams būtų gera.
Tačiau prieš įsigydami tokį įrenginį atsižvelkite į vėdinimo reikalavimus ir didesnes eksploatacines išlaidas dėl sunaudojamo kuro. Jam tikrai reikės daugiau priežiūros.
Kada rinktis infraraudonųjų spindulių (IR) šildytuvą?
Infraraudonųjų spindulių (IR) šildytuvai yra geriausias pasirinkimas siekiant ekonomiškumo ir paprastumo.
Šie šildytuvai veikia skleisdami infraraudonąją spinduliuotę, kuri tiesiogiai šildo daiktus ir žmones, o ne orą, tad energija panaudojama labai tikslingai.
Šios savybės lemia, kad tokie įrenginiai idealiai tinka mažoms ir vidutinio dydžio patalpoms, kuriose norisi tiesioginės šilumos.
Skirtingai nei dujiniai, infraraudonųjų spindulių šildytuvai pritaikomi uždarose arba pusiau atvirose patalpose, nes neskleidžia jokios taršos ir kelia mažesnį gaisro pavojų.
Be to, jie yra tylūs ir pasižymi mažesnėmis eksploatavimo sąnaudomis, tad tarp naudotojų vertinami kaip praktiškas ir ekologiškas variantas tiek gyvenamųjų namų terasoms, tiek komercinės paskirties patalpoms lauke.